علت زخم معده

علت زخم معده

آیا می دانید علت زخم معده چیست؟ زخم معده چگونه ایجاد می شود؟ در صورتی که دیواره داخلی معده یا بالای روده کوچک زخم های باز داشته باشد، فرد به زخم معده مبتلا می باشد. زمانی که اسید معده مجرای عبوری گوارش و لایه محافظتی را تجزیه می کند، این مورد اتفاق می افتد. امکان دارد که فرد هیچ گونه علائمی نداشته باشد و یا احساس سوزش معده و معده درد را تجربه کند. زخم معده می تواند به خونریزی داخلی منجر شده و گاهی اوقات فرد مبتلا احتیاج دارد که در بیمارستان بستری شده و خون دریافت کند. دو نوع زخم معده وجود دارد:

زخم معده گاستریک . این نوع زخم معده در دیواره داخلی معده به وجود می آید.
زخم معده اثنی عشری . این نوع زخم در بالای روده کوچک بروز می کند. به این ناحیه اثنی عشر گفته می شود. این ارگان مواد مغذی اغلب غذاهایی که خورده می شود را جذب می کند.
افراد در هر سنی می توانند به زخم معده مبتلا شوند ولی با افزایش سن، خطر ابتلا به زخم معده بیشتر می شود.

علت زخم معده

علت زخم معده

علل زخم معده

زمانی که اسید معده به دیواره داخلی معده و بالای روده کوچک آسیب می رساند، زخم معده به وجود می آید. در صورتی که لایه ی مخاطی معده بیش از حد نازک شود و یا اسید معده بیش از حد تولید شود، زخم معده به وجود می آید. دو علت اصلی زخم معده به شرح زیر است:

باکتری . هلیکوباکتر پیلوری H. pylori در افراد زیادی وجود دارد. بیشتر افراد مبتلا به این باکتری به زخم معده دچار نمی شوند. ولی این نوع باکتری در برخی افراد باعث افزایش اسید معده شده و لایه مخاطی محافظ معده را از بین می برد. متخصصان از چگونگی انتقال این باکتری مطمئن نیستند ولی باورشان بر این است که امکان دارد این نوع باکتری از طریق تماس نزدیک مانند بوسیدن، انتقال یابد. همچنین این باکتری در آب و غذای آلوده وجود دارد.

مصرف برخی داروهای مسکن . در صورتی که فردی به مدت طولانی از آسپیرین استفاده کند، به احتمال بیشتری به زخم معده دچار می شود. این مورد در دیگر داروهای غیر استروئیدی ضد التهابی مانند ناپروکسن و ایبوپروفن هم وجود دارد. این نوع داروها از تولید یک ماده شیمیایی در بدن پیشگیری می کنند. این ماده شیمیایی از دیواره داخلی معده و روده در برابر اسید معده محافظت می کند. داروهای مسکن دیگر مانند استامینوفن این عارضه را ندارند.
سیگار کشیدن و مصرف الکل می توانند احتمال زخم معده را افزایش دهند. استرس و مصرف غذاهای اسپایسی و تند موجب زخم معده نمی شوند، ولی علائم بیماری را تشدید کرده و در روند درمان اختلال ایجاد می کنند.

در صورتی که فردی به مدت طولانی از آسپیرین استفاده کند، به احتمال بیشتری به زخم معده دچار می شود. دکتر هومن هوشنگی فوق تخصص گوارش کبد و آندوسکوپی معده با روش های نوینی به درمان بیماری های مختلف گوارشی می پردازند. جهت تعیین وقت مشاوره و مراجعه به پزشک با شماره ۰۲۱۸۸۳۳۸۴۵۳ و ۰۲۱۸۸۳۳۶۱۰۰ تماس بگیرید. همچنین برای ارتباط با دکتر به آدرس اینستاگرام مراجعه نمائید.

علائم زخم معده

احساس سوزش و درد در ناحیه ی بین ناف و قفسه سینه یکی از علائم شایع زخم معده می باشد. زمانی که معده خالی می باشد، این درد شدیدتر می شود. برای مثال هنگام شب و بین وعده های غذایی درد بیشتری حس می شود. بعد از غذا خوردن و یا مصرف داروهای ضد اسید، درد خفیف تر می شود ولی دوباره عود می کند. دیگر علائم زخم معده به شرح زیر است:
– احساس نفخ معده
– کاهش اشتها و وزن
– حالت تهوع
مدفوع خونی و یا تیره رنگ
– آروغ زدن
– استفراغ

بهترین متخصص گوارش در تهران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × یک =