عفونت هلیکوباکتر پیلوری

سوال : در بررسی های آزمایشگاهی که پزشک خانوادگی 6 ماه قبل به صورت چکاب دوره ای برای من انجام داده آزمایش خون برای هلیکوباکتر پیلوری مثبت گزارش شده است ایشان داروی آنتی بیوتیک برای درمان تجویز کرده اند و علی رغم دو دوره مصرف دارو تکرار آزمایش خون به فاصله ی یک ماه از درمان در هر دو دوره مثبت گزارش شده است چه باید کرد ؟

پاسخ : ابتدا باید دید اصولاً لزومی دارد که در بررسی دوره ای آزمایشات که برای چکاپ انجام می شود این میکروب بررسی شود ؟ پاسخ در یک کلمه منفی است چرا که در جوامع مختلف بر حسب سطح فرهنگ  و بهداشت اجتماع میزان شیوع این باکتری متفاوت است به عنوان مثال در ایران بر حسب آمار های مختلف بیش از نیمی از افراد با این میکروب آلوده می شوند و نیازی برای تشخیص و درمان همه ی این افراد وجود ندارد .

پرسش و پاسخ

بررسی برای یافتن میکروب هلیکوباکتر در چه افرادی لازم است انجام شود ؟
با توجه به اینکه از مهم ترین عوامل ایجاد زخم های پپتیک معده و اثنی عشر این میکروب است در کسانی که علائم مربوط به این بیماری را دارند یکی از کارهایی که ممکن است انجام شود بررسی آلودگی و عفونت با این میکروب است به طور معمول این بررسی در صورتی که فرد تحت آندوسکوپی قرار گیرد با بررسی نمونه ای که حین انجامآندوسکوپی گرفته می شود مثبت یا منفی بودن این میکروب در معده مشخص می شود ولی در مواردی که آندوسکوپی انجام نمی شود ممکن است از تست های دیگر برای تشخیص هلیکوباکتر در این افراد کمک گرفت ،شامل تست های تنفسی ، آزمایش آنتی ژن مدفوع و تست آنتی بادی سرمی.

هلیکوباکتر پیلوری

آیا آزمایش خون روش دقیقی برای اثبات عفونت فعلی معده و برای پیگیری ریشه کن شدن هلیکوباکتر به شمار می رود ؟
خیر ، مثبت بودن آزمایش خون به معنای ورود میکروب به معده و پاسخ ایمنی بدن به آن است که الزاماً مربوط به هفته ها و ماه های اخیر نیست بدین معنا که ممکن است در زمان ریشه کنی آن به درستی انجام شده باشد ولی تا ماه ها وحتی  تا دو یا سه سال بعد پاسخ آنتی بادی بدن به این میکروب در خون قابل ردیابی باشد و تست منفی نشود از آزمایش خون و بررسی سرمی بیشتر در بررسی هایی که برای تعیین شیوع میکروب در افراد یک اجتماع انجام می شود استفاده می شود اگر درمان گرفته اید  که بعد از4 هفته ،آزمایش مثبت می شود معنای آن تداوم عفونت و ناموفق بودن درمان نیست و بدین منظور بهتر است از روش های آنتی ژن مدفوع یا تست تنفسی استفاده کرد .

آیا به جز در شرایطی که فرد علائم زخم معده یا اثنی عشر را دارد و یا در آندوسکوپی زخم تشخیص داده شده است لزومی به بررسی عفونت و درمان آن وجود دارد ؟

بسیاری از صاحب نظران بر این باورند که با توجه به نقشی که این میکروب در ایجاد سرطان معده ایفا می کند در افرادی که بستگان درجه ی اول آن ها  دچار بیماریسرطان معده بوده اند بررسی آزمایشگاهی برای تشخیص و درمان این میکروب بهتر است انجام شود .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوزده − 5 =