خون در مدفوع

وجود خون در مدفوع خطرناک است؟ وجود خون در مدفوع می تواند بسیار ترسناک باشد. چه وجود خون از طریق انجام آزمایشات مشخص شود، و چه بعد از مدفوع کردن و پاک کردن ، فرد با دستمال خونی مواجه شود. در حالی که وجود خون در مدفوع می تواند نشانه ای از یک مشکل جدی باشد، ولی همیشه علامت مشکلی خطرناک نمی باشد.

خون در مدفوع

عوامل وجود خون در مدفوع
وجود خون در مدفوع نشان دهنده خونریزی در بخشی از سیستم گوارشی بدن است. گاهی مقدار این خون به قدری کم است که تنها در آزمایشات مدفوع قابل تشخیص است. در دیگر موارد دیده شده که خون در دستمال کاغذی که فرد برای خشک کردن استفاده می کند، دیده می شود. در صورتی که خونریزی در قسمت بالایی مجرای گوارشی اتفاق افتاده باشد، می تواند موجب تیره تر شدن مدفوع گردد.

دلایل احتمالی مشاهده خون در مدفوع به شرح زیر است:

بیماری دیورتیکولار . دیورتیکولاها به کیست های کوچکی گفته می شود که در دیواره کولون شکل می گیرند. معمولاً دیورتیکولاها مشکلی ایجاد نمی کنند ولی گاهی خونریزی کرده و عفونی می شوند.

فیشر مقعدی . به ایجاد یک برش کوچک در دیواره مقعد فیشر گفته می شود. فیشر یا شقاق معمولاً به دلیل مدفوع بیش از حد بزرگ و سفت و دردناک یا یبوست ، ایجاد می شود. درمان شقاق می تواند خونریزی ها را درمان کند.

کولیت روده . تورم کولون که به کولیت روده معروف است. از شایع ترین عوامل می توان به عفونت و بیماری روده التهابی اشاره کرد.

وجود خون در مدفوع می تواند بسیار ترسناک باشد، چه وجود خون از طریق انجام آزمایشات مشخص شود، و چه بعد از مدفوع کردن و پاک کردن ، فرد با دستمال خونی مواجه شود. دکتر هومن هوشنگی فوق تخصص گوارش کبد و آندوسکوپی با روش های نوینی به درمان بیماری های روده ای می پردازند. جهت تعیین وقت مشاوره و مراجعه به پزشک با شماره 02188338453 و 02188336100 تماس بگیرید. همچنین برای ارتباط با دکتر به آدرس اینستاگرام مراجعه نمائید.
آنژیودیسپلازی روده . در این شرایط به دلیل وجود رگ های خونی غیر طبیعی و شکننده در روده، خونریزی به وجود می آید.

زخم های گوارشی . وجود یک زخم باز در دیواره معده یا اثنی عشر و یا قسمت بالایی روده کوچک. بسیاری از زخم های گوارشی به دلیل عفونت ناشی از هلیکوباکترپیلوری Helicobacter pylori (H. pylori) ایجاد می شوند. استفاده بلند مدت یا استفاده از دوز بالایی از داروهای ضد التهابی مانند آسپیرین، ایبوپروفن و ناپروکسن می توانند موجب ایجاد زخم های گوارشی شوند.

پولیپ یا سرطان روده بزرگ . پولیپ ها به توده هایی گفته می شود که رشد کرده، خونریزی کرده و سرطانی می شوند. سرطان روده بزرگ ، چهارمین سرطان شایع در آمریکا شناخته شده است. این مورد اغلب موجب خونریزی می شود که با چشم غیر مسلح قابل دیدن نمی باشد.

مشکلاتی در اسفنکتر . رگ های واریسی در اسفنکتر یا وجود پارگی هایی در اسفنکتر که این موارد می توانند موجب خونریزی های جدی و شدیدی شوند.

می توان با انجام آزمایش کولونوسکوپی دلیل اصلی خون در مدفوع را شناسایی کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

17 − چهارده =