انواع دردهای شکمی

تقریباً همه افراد در طول زندگی شان دچار دردهای شکمی می شوند. دلیل بیشتر انواع دردهای شکمی نگران کننده نبوده و پزشک به راحتی می تواند علت را تشخیص داده و مشکل را درمان کند. ولی گاهی اوقات این دردها می توانند نشانه یک بیماری جدی باشند. در این مقاله به نشانه های نگران کننده و زنگ خطر ها برای مراجعه به پزشک اشاره می کنیم.

شایع ترین علل دردهای شکمی
درد شکمی خفیف، شدید یا متوسط همگی می توانند دلایل مختلفی داشته باشند. امکان دارد فرد مبتلا به یبوست، گوارش نادرست، ویروس معده یا دردهای دوران قاعدگی ( در صورتی که دل درد در زنان رخ دهد ) شده باشد.

دلایل احتمالی دیگر شامل موارد زیر است:

سندرم روده تحریک پذیر
بیماری کرون
مسمومیت غذایی
آلرژی غذایی
نفخ معده و روده
انواع دردهای شکمی
انواع دردهای شکمی

همچنین در صورتی که فرد حساسیت به لاکتوز داشته باشد، یا زخم و التهاب لگن داشته باشد، امکان دارد به برخی از دردهای شکمی دچار شود. از دیگر علل می توان به موارد زیر اشاره کرد:

هرنیا
سنگ کیسه صفرا
سنگ کلیه
آندومتریوز در زنان
بیماری رفلاکس معده به مری
آپاندیس
چه زمانی به دکتر مراجعه کنم؟
در صورتی که درد شکمی بسیار شدید باشد و با گذشت زمان بهبود نیافته و وخیم تر شود، یا به طور مکرر فرد را درگیر کند، بیمار باید به پزشک مراجعه کند. همچنین در صورتی که فرد به جراحتی مبتلا شده باشد و یا بیماری خاصی داشته باشد، در صورت درد قفسه سینه باید سریعاً به پزشک مراجعه کند.

همچنین در صورتی که به علائم زیر دچار شود، باید به پزشک مراجعه شود:

تب بالا تر از 38 درجه
برای بیش از 2 روز بیمار نتواند غذایی را بدون بالا آوردن، ببلعد.
یبوست مخصوصاً زمانی که فرد استفراغ دارد.
درد هنگام ادرار کردن، یا احساس نیاز به ادرار کردن به طور مکرر
شکم نسبت به لمس کردن حساس شده باشد.
درد برای بیش از چند ساعت طول بکشد.
گاهی نیز ممکن است فرد دچار بیماری ای باشد که نیاز به درمان دارد بنابراین در صورتی که فرد درد شکمی دارد و علائم زیر را در خود می بیند باید فوراً به پزشک مراجعه داشته باشد:

استفراغ خونی
خون در مدفوع ، یا مدفوع سیاه و تیره رنگ
اختلال در تنفس
استفراغ مداوم
تورم شکم
پوست زرد رنگ
باردار بودن
تقریباً همه افراد در طول زندگی شان دچار دردهای شکمی می شوند. دکتر هومن هوشنگی فوق تخصص گوارش کبد و آندوسکوپی با روش های نوینی به درمان بسیاری از دردهای شکمی می پردازند. جهت تعیین وقت مشاوره و مراجعه به پزشک با شماره 02188338453 و 02188336100 تماس بگیرید. همچنین برای ارتباط با دکتر به آدرس اینستاگرام مراجعه نمائید.
پزشک چگونه به تشخیص علت اصلی دردهای شکمی پی می برد؟
از آنجایی که علل احتمالی مختلفی برای دردهای شکمی وجود دارد، پزشک از طریق آزمایش و معاینه فیزیکی، شکم بیمار را بررسی می کند. همچنین از دیگر علائم فرد با خبر می شود. پزشک باید از نوع و شدت و تکرار درد، اطلاعات کافی داشته باشد.

گاهی برای تشخیص دقیق علت درد نیاز به آزمایشات مدفوع، ادرار، آزمایش خون، آندوسکوپی معده ، کولونوسکوپی روده، ایکس ری، سونوگرافی یا سی تی اسکن می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هشت − پنج =